Šifry s tabulkami
Hebrejština
Šifruje se podle následující tabulky. Místo písmene, které chceme zašifrovat nakreslíme čáry, které jsou okolo písmene. Abychom odlišili písmena, které jsou v jiné tabulce, ale na jiném místě píšeme doprostřed tečky u první tabulky žádnou u druhé jednu a u třetí dvě tečky.
Šifrujeme slovo AHOJ
Kříž (Velký polský kříž)
Kříž je velmi podobný hebrejštině, ale všechno je v jedné tabulce. Poloha tečky určuje, které písmeno ze tří platí.
Šifrujeme slovo AHOJ
Malý polský kříž
Šifrujeme slovo MOUDROST
"Další kříž"
Šifrujeme slovo MOUDROST
Šifrovací kříže
Zpráva, třeba "sraz všech v neděli ráno", se napíše do takovýchto křížů tak jak je napsáno v ukázce:
Potom se písmena čtou po řádkách a píší se po skupinkách o pěti písmenech (ještě se tím zmenší šance na vyluštění cizí osobou). Je třeba si předem dohodnout ve kterém místě se bude začínat psát a kolik křížů bude vedle sebe (jinak nastanou trable).
Takto pak vypadá výsledek šifrování: RSVSA VEHNZ CEEAD LRNIO
Další možnost je použít "dvojitý kříž" ten vypadá asi takto:
Čínština
Čínština je šifra, která se podobá čínským znakům, ale v žádném případě není tolik složité se ji naučit. Písmeno (např. N), které chceme zašifrovat, si najdeme v tabulce (N je ve čtvrtém sloupci a ve třetí řádce) a podle toho v kolikátém je sloupci
tolik napíšeme svislých čar a podle řádek napíšeme vodorovné čary. Čáry ale nepíšeme stejně dlouhé, protože by šifra vypadala spíš jako plot. V každé tabulce se musí vynechat alespoň dvě písmena, ty se dohodnou buď předem, nebo je pak pod zašifrovanou zprávou napsáno, které písmena v tabulce nejsou.
Šifrujeme slovo AHOJ
Pavoučí síť
Místo písmen ze zprávy se píšou dvě písmena sousední buď ve sloupci nebo v řádku. V každé tabulce musíme vynechat minimálně tři písmena. Ty jsou předem dohodnuté a nebo jsou napsány za zašifrovanou zprávou.
Šifrujeme AHOJ VODNICI
BC EB MN KL NF ZC KT MO MS AB GH
Zlomky
Používá se stejná tabulka jako u čínštiny, tedy 5x5 políček, vynechávají se dvě písmena. Souřadnice šifrovaného písmene se píšou jako zlomek, první se udává číslo sloupce a druhé číslo řádky. Případně lze
použít i takovéto tabulky (snadněji se to tak vysvětluje dětem co nechápou zlomky).
Šifrujeme AHOJ VODNICI
1/1 3/2 5/3 5/2 2/5 5/3 4/1 4/3 4/2 3/1 4/2
Při použití tabulky mimo Ch, W.
Šifrovací tabulka
Tabulka je velmi podobná čínštině a zlomkům. šifruje se stejně jako u zlomků, ale místo souřadnic písmene v číslech se píší písmena a čísla (písmeno od řádky a číslo od sloupce). Slova nebo čísla ve sloupcích a řádcích musí být předem dohodnuta jako to, která písmena v tabulce chybí.
Šifrujeme slovo MOUDROST
V0 O6 D9 O9 K0 D9 V4 D4 O4 V6 O4
Šifrovací mřížka
Šifruje se tak že se píší písmena skrz tabulku na čistý papír, pak se tabulka otočí v dohodnutém směru o 90 stupňů a píše se dál. Luští se úplně stejně.
Následuje ukázka tabulky a s ní zašifrované zprávy (naskenované ze zálesáka). Při výrobě tabulky je třeba si dát pozor co se má vyříznout. Nejlepší asi je vždy po vyříznutí nového otvoru na čistý papír proškrtat ty body, které už použít nemůžeme. Nejlíp první tabulku dělat na průhledný papír, aby bylo
vidět co jsme již zaškrtali. Zkrátka každý otvor pokrývá 4 místa tak je třeba si to uvědomit.
:: zpět | Velké klubové akce | Šifry | Tábornická praxe |
|